Táborové uzle

 

Ambulanční uzel

Ambulanční uzel
Používá se tam, kde lze využít jeho plochého tvaru, např. ke svázání konců obvazu (odtud jeho název). Zásadně se jej nepoužívá ke spojení dvou lan! Má tendenci se pod zatížením rozvazovat, což neplatí jen u spojování ocelových lan. Při lezení jej lze použít ke spojení dvou smyček spojených v oka (při prodloužení).

Škotův uzel

Škotův uzel
Patří mezi základní skautské uzle, ale jeho použití při lezení je dost sporadické, v praxi jen k pomocným účelům. Nikdy tam, kde se jedná o bezpečnost! Obvykle se používá ke spojení nestejně silných šňůr nebo cípu plachty s lanem. Silnějším lanem tvoříme uzel, slabším jej uzavíráme. Pod velkým zatížením má škotový uzel tendenci k povolování. Jedná se v podstatě k nejjednodušší aplikaci dračí smyčky.

Zkracovačka

Zkracovačka
Je to uzel používaný ke zkracování lanek, ale v žádném případě to není nosmý uzel. Příležitostně bývá používán jako uzel pro anomální zatížení, tedy takové, kde dochází zatížením lana k roztahování uzlu. V takovém případě však musí být oka ze zkracovačky spojena karabinou.

Lodní uzel

Lodní uzel Nejzákladnější kotvící uzel, výborný pro kotvení lan o vyšším průměru (nad 10mm). Uzel je symetrický, a proto se snadno kontroluje. Na rozdíl od dračí smyčky je tento uzel považován za bezpečný. Uvazuje se na začátku jako vůdcovský uzel, ale omotá se kolem lana o půl otáčky navíc a teprve pak se protáhne.